Dünya Veteriner Hekimler Günü

Bu yıl Ramazan Bayramı öncesine gelmesi münasebeti ile ertelenen  “Dünya Veteriner Hekimler Günü”  programı, 23.05.2022 Pazartesi günü 15:00-19:00 saatleri arasında, fakülte önü ve Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Program; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih SAKİN, Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya HAMURCU, Hatay Veteriner Hekimler Odası Üst Kurul delegesi Cengiz ERARSLAN ve Saymanı Sami ORUÇ, Akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Program açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Fikret KARACA; Veteriner hekimlerin mücadele gücünün arttırılmasında ana etmenin veteriner hekimlerin kendileri olduğunu, veteriner hekimlik mesleğinin icra edildiği her alanda bilginin, gayretin, görgünün ve sevginin hakim olması temennileri ile “Dünya Veteriner Hekimler Günü”nü kutladı. Etkinliğe katkı ve katılımları için BEYZA PİLİÇ’e, HMKÜ Rektörlüğü Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığına,  Fakülte Sekreterliğine, Dekan Yardımcılarına, Bölüm Başkanlarına,  Sosyal, Kültürel Ve Sportif Etkinlikler Komisyonuna,  Akademik ve idari personele, öğrencilere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya HAMURCU konuşmasında Oda yönetimi olarak mesleğin hak kayıplarının önlenmesi ve meslek barışının sürdürülebilir olması için çalıştıklarını, mesleki hak kayıplarımız olmadan, veteriner hekimliğin hak ettiği koşullarda icra edilebildiği, sağlığın hayvanlar için de hak olduğu bilincinin yerleştiği, halk sağlığında koruyucu veteriner hekimliğin sağlamlaştırıldığı bir sağlık sisteminin olacağı günler temennilerini belirtti.  

Program kapsamında 2022 yılı “Veteriner Hekimin Zorluklarla Mücadele Gücünün Artırılması” temasının işlendiği panel; Prof. Dr. Fikret KARACA yöneticiliğinde, Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tolunay KOZLU, Zootekni ve Hayvan Besleme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Halil ÇERÇİ, Klinik Öncesi Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet YAMAN, Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet ELMALI ve Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Enes ALTUĞ’un konuşmacı olarak katılımı ile gerçekleştirildi.

Panel sonrası Dünya Veteriner Hekimler Günü etkinlikleri kapsamında fakültede gerçekleştirilen futbol turnuvası, tekler masa tenisi turnuvası, çiftler masa tenisi turnuvası, sokak basketbol turnuvası ve langırt turnuvasında dereceye giren takım oyuncularına madalya ve futbol turnuvasındaki katkılarından dolayı Dr. Öğr. Üyesi Ufuk KAYA’ ya plaket verildi.  Ayrıca Üniversite birimleri arası basketbol ve voleybol turnuvasında fakülteyi temsil eden öğrencilere teşekkür belgeleri verildi. Etkinlik fakülte önünde pilav-ayran ikramı, yarışmalar ve müzik eğlencesi ile sona erdi.