Arkeolojik kazı alanına mobil DNA merkezi Artık arkeolojik buluntuları yurtdışına göndermeye gerek kalmayacak İzmir'de yapılan Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı Kazısında, Türkiye'de ilk kez bir mobil DNA merkezi kuruldu.

Üniversitemiz Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Mimaroğlu, ADAM'ın Türkiye'de arkeolojik alanlarda kurulan ilk DNA merkezi olduğunu söyleyen kazı başkanı ve "Bu merkezde antropolog ve genetik uzmanları tarafından alandan çıkarılan organik malzemelerin DNA'sı çözümlenecek. Bu Türkiye'de bir ilk olarak gerçekleşiyor" dedi.

Türkiye'de DNA araştırmalarının birkaç merkezde yapılabilen ve pahalı bir işlem olduğunu ifade eden Mimaroğlu, "Çok önemli DNA bulguları yurtdışına gönderiliyordu. İnsan DNA'sı çok önemli bir materyal olduğu için bu bilgileri dışarıyla paylaşmanın doğru olmadığı düşüncesiyle böyle bir merkez kurma gereği duyduk" diye konuştu.

İzmir'de yapılan Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı Kazısında, Türkiye'de ilk kez bir mobil DNA merkezi kuruldu. Mobil DNA merkezi sayesinde, kazıda bulunan organik materyallerin yurtdışında bulunan merkezlere veya başka üniversitelere gönderilmeden alanda incelemeleri ve değerlendirilmeleri yapılabilecek.

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı Kazısı, Hristiyanlık alemi için Aziz Yuhanna’nın mezarının bulunduğu oldukça önemli bir merkez.  Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı Kazı alanında kurulan mobil DNA merkezine Antik DNA Araştırma Merkezi ismi verilirken merkezde ekip üyeleri İstanbul Altınbaş Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Görgülü ve Dr. Öğr. Üyesi Fatih Tepgeç   DNA çalışmalarına başlayacaklar

"Birçok malzemenin analizini yapıyoruz"

Arkeolojik kazılar için sponsor desteğinin önemli olduğunu ifade eden Mimaroğlu, "Bakanlığın verdiği bütçeyle kazılara devam ediyoruz. Bunun yanında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Ticaret Odası, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Selçuk Belediyesi ve Efes 2000 Vakfı tarafından da destekleniyoruz. Bir diğer paydaşımız da özellikle analizler için İstanbul Gelişim Üniversitesi" diyerek kazılardaki paydaşlarının önemine vurgu yaptı.