Siber Güvenlik Farkındalık AyıSiber güvenliğin önemine dair farkındalığı artırmak için her yılın ekim ayı “Siber Güvenlik Farkındalık Ayı” olarak birçok ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenerek değerlendirilmektedir.

Siber suçlulara karşı korumak için kullanışlı birkaç adım:

1. “Benim başıma gelmez” düşüncesinden uzaklaşın. Kendinizi ve bilgilerinizi koruyun. Siber suçluların saldırılarına karşı siz savunmasızsanız; ailenizi, arkadaşlarınızı ve kurumunuzu da riske atmış olabilirsiniz.

2. Parolalarınızın güçlü olduğundan ve karakter çeşitliliği içerdiğinden emin olun. Parolalarınızı belirli aralıklarla değiştirin. Farklı site üyelikleri için aynı parolayı kullanmayın. Parolalarınızı kimseyle paylaşmayın.

3. Almayı beklemediğiniz e-posta eklerini hemen açmayın. Eğer doğruluğundan şüpheniz varsa, emin olmak için o e-postayı gönderen kişiyi arayın. E-posta ekleri aracılığıyla gelecek saldırılara karşı her zaman uyanık olun.

4. Oltalama e-postalarına karşı her an uyanık olun. E-posta içeriklerine her zaman şüphe ile yaklaşın ve yanıt vermek veya bir linki tıklamak için çok aceleci davranmayın.

5. Sosyal ağlarda tanımadığınız kişilerden gelen davetleri kabul etmeyin, talep ettikleri kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Kişisel bilgilerinizi toplamaya çalışanlara karşı şüphe ile yaklaşın.