Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavına Hazırlık Kursu Online Olarak Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Bitki Sağlığı Kliniği Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİSAK) ve Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEM) işbirliği ile 31 Ağustos-5 Eylül 2020 tarihlerinde Online Video Konferans uygulamasıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak olan “Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık sınavına” yönelik hazırlık kursu düzenlendi.

Bitki Sağlığı Kliniği Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğünden konu uzmanları Prof. Dr. Şener KURT (Müdür), Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Soner SOYLU, Prof. Dr. İlhan ÜREMİŞ, Prof. Dr. Erdal SERTKAYA, Öğretim Görevlisi Dr. Aysun UYSAL ve Zir. Yük. Müh. Nedim Sakçı’ dan oluşan ekip tarafından ülkemizde ilk kez düzenlenen Online kursa, ülkemizin farklı illerinden 34 Ziraat Mühendisi ve Teknikeri ile lisansüstü öğrenciler katıldı. Kurs kapsamında; bitki hastalıkları, bitki zararlıları, yabancı otlar ile bunlara yönelik mücadele yöntemleri, tarım ilaçları ve Bitki Koruma Ürünleri Yönetmeliği konularında 6 gün süreyle toplam 24 saat süren bir eğitim verildi. Kursun başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra BKÜ Bayilik sınavına girecek olan adayların hem kişisel bilgi düzeyinin güncellenmesi hem de iletişim ağlarının güçlendirilmesi sağlandı. Ayrıca daha önce yapılmış olan sınavların soru tarzlarından yola çıkarak 17 Ekim 2020 tarihinde yapılacak olan sınava yönelik soru ve cevaplama teknikleri üzerinde bilgilendirmeler yapıldı. 

Kurs sonunda ders materyali olarak anlatılan konularla ilgili bilgisayar ortamında hazırlanmış soru bankaları, kurs sunumları ve ilgili yardımcı kaynaklar, sosyal medya ortamlarında katılımcılarla paylaşıldı.