Üniversitemiz VIII. Uluslararası TURKCESS Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresine Ev Sahipliği Yaptı

VIII. Uluslararası TURKCESS Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi Üniversitemiz iş birliğiyle 20-23 Temmuz 2022 tarihleri arasında Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Kongre süresince göç ve eğitim konusu ilgili paydaşlar ve katılımcılar tarafından detaylı olarak ele alındı ve bu doğrultuda paneller, konuşmalar ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. TURKCESS 2022 kongresinde 106 bildiri çevrimiçi sunum şeklinde 160 bildiri ise yüz yüze sunum şeklinde gerçekleştirildi. Kongrede 3 farklı ülkeden 7 konuşmacı ise çağrılı konuşmacı olarak yer aldı. Kongrede ayrıca Türk dünyası hizmet ödülü, Türk dünyası görsel sanatlar ödülü ve bilim insanı ödülleri takdim edildi.

Ana teması “21. Yüzyılda Göç ve Eğitim” olarak belirlenen kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası Antakya Devlet Konservatuvarının müzik dinletisiyle başladı.

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Turkcess Kongre Başkanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, kongrenin temel amacının araştırmacıların, yüksek nitelikli akademik bir toplantıda, dünyanın farklı bölgelerinden akademisyen ve uygulayıcılar ile tanışarak, eğitim ve sosyal bilimler konularını tartışacakları ve birbirleriyle kendi iletişim ağlarını oluşturmalarını sağlayan bir platform oluşturması olduğunu söyledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya yaptığı açılış konuşmasında göç olgusunun geçmişten günümüze kadar devam eden bir süreç olduğunu belirtti. Kaya, Suriye savaşı sebebiyle ülkelerinden göç etmek zorunda olan mültecilerin özellikle sınır bölgelerindeki illerde yoğun olarak ikamet etmesiyle birlikte bazı konularda sorunlar yaşandığını eğitim konusunda yaşanan sıkıntının ise en önemli problem olduğunu ifade etti. Var olan problemlerin konuşulacağı yerlerin yalnızca okullar olmadığını belirten Rektör Kaya, problemlerin bilimsel bir zemine oturtulması gerektiğini, üniversitelerin de bilimsel zemin açısından en önemli yerler olduğunu dile getirdi. Rektör Kaya, VIII. Uluslararası TURKCESS Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresinde göç konusuyla ilgili geniş kapsamlı değerlendirme ve tartışmaların yapılacağını belirterek sonuçların hayırlı olmasını diledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş göç sorunun sadece bölgemiz ve ülkemiz değil tüm dünyanın sorunu olduğunu belirtti. Savaş, göç konusunun iç siyaset malzemesi yapılmadan bilimin ışığında tüm paydaşların iş birliğiyle çözülmesi gerektiğini söyledi ve VIII. Uluslararası TURKCESS Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresinin özellikle Hatay’da gerçekleşmesini çok değerli gördüklerini sözlerine ekledi.

Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu: Göçün sosyolojik bir olgu olduğu belirtti. “Dünyada gerçekleşen savaşlar ve buna bağlı olarak gerçekleşen ekonomik krizler küresel bir göç krizlerine zemin hazırlamaktadır. Ülkemizde küresel göç krizlerine karşı alması gereken tedbirleri hızlı bir şekilde devreye sokmuş ve bağlı olarak İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Birimi tarafından gerekli çalışmalar yapılmıştır.” dedi.

Azerbaycan Milli Meclis Üyesi Ganire Paşayeva Türkiye’de 4 milyona yakın mülteci olduğunu ve Türkiye’nin bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini belirterek göç konusunun çözüme ulaşmasındaki en önemli kriterin Suriye sorununun çözülmesinden geçtiğini söyledi. Türkiye’nin bu konudaki gayretlerine diğer devletlerinde destek olması gerektiğini sözlerine ekledi.

İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı Uyum ve İletişim Genel Müdürü Dr. Gökçe Ok gerçekleştirdi konuşmada: “Türkiye’nin göçle ilgili politikalarını kurgulayanların ve yönetenlerin arkasındaki en önemli en aktif, dinamik ve zengin güç aziz milletimizle birlikte şanlı devletimizin dinamikleri, parametreleri, dinamikleri olmalı, medyamız olmalı, halkımızın sağduyusu olmalı ve tabiî ki akademi olmalıdır. O yüzden burada sunulacak her tebliğ, konuşulacak her mesele bizim meselemizdir, önemlidir ve bize yol göstericidir.” dedi.

Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kongrede çevrimiçi sunum gerçekleştirdi. Bakan Kasapoğlu, “Türkiye’de Sporcu ve Antrenörlerin İş İlişkileri Üzerine Bir Değerlendirme” başlıklı sunumunda 7405 sayılı kanun ile getirilen yeniliklere değindi.