Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ve Antakya Devlet Konservatuvarı İşbirliğinde Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda Öğretmenler Günü Etkinliği Düzenlendi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ve Antakya Devlet Konservatuvarı işbirliğinde Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda 29 Kasım’da öğretmenler günü etkinliği düzenlendi. 

Etkinliğin açılış konuşmasını Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Arı yaptı. Arı, yaptığı konuşmada: “Geleceğimizi güneş gibi aydınlatan çocuklarımızı birer mimar haline dönüştürecek değerli öğretmenlerim, bilindiği üzere artık baş döndürücü dönemin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Durağan bir süreçten dinamik bir yapıya dönüşmekte ve bu durum eğitimi de etkilemektedir. Çağdaş öğretmen modeli öğrencilerini ayrı ayrı birey olarak değerlendirir ve öğrencilerine değer verir, her zaman çözüm odaklıdır. Aynı zamanda gelmiş ve geçmiş arasında köprü görevindedir. Bizden olana yabancılaşan bir nesil yetişmemesi için gerekli önlemleri alan yine öğretmendir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de öğretmenlere değer verilmektedir.  Bu değer öğretmenin öğrencisine verdiği değer ile doğru orantılıdır.  Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa, o zaman bir harfin gücü medeniyettir. Medeniyet,  bu harfin üzerine yüklüyse o halde asıl medeniyetin yükünü o harfi öğreten taşımaktadır. İşte bu yüzden omuzlarınızdaki yük, hayal edebileceğinizden daha büyüktür.  Bu anlamlı günümüzde hepinizi saygı ile selamlıyor ve en içten dileklerimle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nüzü kutluyor ve katılımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Dedi. 

Dekan Arı’dan sonra kürsüye gelen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya: “Eğitim Fakültesi’nin 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğine hoş geldiniz. Bilindiği üzere 24 Kasım Öğretmenler Günü, Mustafa Kemal ATATÜRK’e ‘Başöğretmen’ unvanının verilmesi üzerine 1981 yılında kabul edilmiştir. Bütün ülkelerde farklı tarihlerde öğretmenler günü kutlanmaktadır. Cumhuriyetimizin gelişmesi bakımından eğitim fakültelerinde eğitim gören öğrencilerin daha disiplinli yetişmesi gerektiği düşüncesindeyim. Günümüz sayın Dekan’ın da belirttiği üzere, teknoloji günüdür bu yüzden öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz kendisini her zaman geliştirmelidir. “Dedi. 

Program Eğitim Fakültesi’nden emekli olmuş akademisyenlerin konuşmaları ile devam etti. Yapılan konuşmaların ardından Rektör Kaya ve Dekan Arı, emekli akademisyenlere plaket takdimi gerçekleştirdi.

Plaket takdiminin ardından Antakya Devlet Konservatuvarı’nın hazırlamış olduğu müzik dinletisi izleyicilerle buluştu. Etkinlik sonrasında da konferans salonunda Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü tarafından karma resim sergisi gerçekleştirildi.