Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Kaya'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Tarihin her döneminde öğretmenlerine en üstün değeri veren bir medeniyetin mensupları olarak Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği 24 Kasım, bu mukaddes mesleğin saygınlığına dair atılmış bir mühürdür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.” vecizesi de nasıl bir kültür ve medeniyetin mirasçısı olduğumuzu ispatlar niteliktedir.

Bu kültür ve medeniyetin mirasçısı öğretmenlerimiz de gösterdikleri büyük fedakârlık ve sabır ile toplumun yol göstericisi, milli ve manevi değerleri kuşaktan kuşağa aktaran çocuklarımızın yetişmesi için kendisini öğrencisine adayan eğitim neferleridir.

Bu vesileyle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum.