Üniversitemiz ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Arasında EXPO 2021 Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında, biri EXPO 2021 Hatay projesi kapsamında yer alacak ve dünyanın en geniş taban mozaiği olma özelliğini taşıyacak “Ortak Varoluş” mozaiğinin HBB’ye devri için, diğeri Üniversitemiz Veteriner Fakültesi öğrencilerinin ‘Dış Pratik Eğitim Programı’ kapsamında, HBB’nin veteriner hizmeti veren birimlerinde iş ve işlemlere katılmaları, zorunlu yaz stajı yapmaları amacıyla iki protokol imzalandı.

Hatay Gastronomi Evi’nde düzenlenen protokol törenine HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ, HMKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA, HMKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret KARACA, Doç. Dr. Banu ÖZDİLEK, Dr. H. Onur TIBIKOĞLU, Arş. Gör. Doktorant Kürşat Kaan ÖZKEMAHLI ile birlikte HBB yetkilileri katıldı.

Üniversitemize tescil ve patentle mal edilen Ortak Varoluş mozaiğinin tanıtımını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu ÖZDİLEK : “Tasarım devir protokolü, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Bilimler alanında gerçekleştirdiği ilk ‘kamu-üniversite işbirliği protokolü’ olma özelliğini taşımaktadır.” dedi.

Doç. Dr. Banu Özdilek, “Ortak Varoluş” ismi verilen tasarımın, Antakya Expo alanında 45 metre çapında, 1600 m2’lik daire şeklindeki bir alanda mozaik olarak uygulanacağını söyledi.  Projede, Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Hatay mozaik sektörünün temsilcileriyle bir imece gerçekleştireceğini ifade eden Özdilek, Anadolu’nun dört bir yanından temin edilen doğal taşlar kullanılarak yapılacak bu mozaik tamamlandığında, bu ölçekte dünyanın en geniş taban mozaiği ünvanını elde ederek, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanacağını belirtti. Özdilek, mozaik tasarımının, Hatay’ın coğrafik, kültürel ve tarihsel değerini bilimsel bilgiyle desteklenen bir derinlikte özgün olarak yansıttığını, bunu yaparken de antik sanatın sembolizmasını, antik mozaik sanatındaki figürsel tarzla karıştırarak modern bir anlatım ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

Protokol töreninde konuşan Üniversitemiz Rektör Prof. Dr. Hasan KAYA, emeği geçen herkese teşekkür ederek, bir ilke imza attıklarını ifade etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ ise, imzaların Hatay’ın geleceğine değer katacağını söyledi. Hatay’ın müthiş bir birikime sahip olduğunu belirten Savaş, mozaiğin Guinness Rekorlar Kitabına girecek en büyük ve en anlamlı mozaik olduğunu söyledi.

Tören, İmzalanan iki protokolün ardından hediye takdimi ve günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.