AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut Üniversitemizi Ziyaret Etti

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet, Üniversitemizi ziyaret ederek Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Kaya ile görüşme gerçekleştirdi.

Rektörlük makamında gerçekleşen görüşmede Rektör Kaya, üniversitede bulunan akademik birimler, öğrenci sayıları, üniversitenin fiziki ve teknik olanakları, uzaktan eğitim konusundaki tecrübesi, uluslararasılaşma bağlamındaki çalışmaları, Erasmus+ Projelerine sağladığı destek, üniversitede Bologna sürecinin uygulanması ve dış paydaşlarla olan işbirlikleri hakkında bilgiler verdi.

Görüşme sonrası şeref defterini imzalayan Büyükelçi Meyer-Landrut’a Rektör Kaya tarafından plaket ve hediye takdimi yapıldı. Hediye takdiminin ardından senato salonuna geçen heyet öğretim elemanlarıyla çevre ve iklim temalı bir toplantı gerçekleştirdi. Çevre kirliliği ve iklim değişikliğinin önemli bir sorun olduğu ve birlikte alınacak önlemlerle sorunun çözülebileceği ifade edildi. Öğretim elemanları, pandemi döneminde ülkeler arası hareketlilik kısıtlamasına ilişkin düşüncelerini ve Avrupa Birliği’nden beklentilerini dile getirdiler. Büyükelçi Meyer-Landrut ise virüsün yayılımını önlemek adına gerçekleştirilen aşılama çalışmaları konusunda bilgi vererek hâlâ yeterince insanın aşıya erişim sağlayamadığını ifade etti. 

Büyükelçi daha sonra, Erasmus Programı ile yurt dışına gidip dönen üniversitemiz öğrencileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, öğrencilerin yurt dışı deneyimlerini ve Erasmus Programı hakkındaki düşüncelerini dinleyip onlarla sohbet etti.

Son olarak SPARK Derneği’nin sağladığı bursla üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerle bir araya gelen Büyükelçi, öğrencilerden öğrenim gördükleri bölümler, mezuniyet sonrası kariyer hedefleri ve öğrenim süreçleri hakkında bilgiler aldı.

Program, günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.