Tedavileri Tamamlanan Kaplumbağalar Özgürlüklerine Kavuştular

Üniversitemiz Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavileri tamamlanan ve Zafer, Vatan, Azerin, ve Bayraktar isimleri verilen Caretta caretta ve Chelonia mydas türü deniz kaplumbağaları Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7.Bölge Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen etkinlikle Samandağ sahilinde özgürlüklerine kavuşturuldular.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve MKÜ DEKİYM müdürü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ; bu kaplumbağalardan 3’ünün Caretta caretta, birinin ise Chelonia mydas türü olduğunu belirtti. Altuğ, 4 kaplumbağanın da kafatası yaralanmaları nedeniyle Samandağ sahilinde bitkin ve koma halinde bulunarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görevlileri tarafından tedavi merkezine getirildiğini ifade etti. 54 ve 42 kg ağırlığındaki iki carettanın erkek, 43 kg ağırlığındaki ise dişi olduğunu söyleyen Altuğ, Chelonia  mydas türü kaplumbağanın ise 7.6 kg ağırlığında bir dişi olduğunu sözlerine ekledi.  Altuğ, kaplumbağalara 4-5 aylık yoğun bir tıbbi müdahale ve tedavi uygulandığını ve ayrıca iki adet Caretta caretta’nın beyin üzerindeki maddi kayıplı kırıklarının inhalasyon anestezisi eşliğinde kranioplasti operasyonu ile normal sağlıklarına kavuşturduklarını bildirdi.

Deniz kaplumbağaların üreme dönemleri ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ: “Deniz kaplumbağaları özellikle üreme dönemlerinde ve yaz aylarında bot travmaları, balık ağları ve olta iğne yaralanmaları gibi travmatik yaralanmalara maruz kalmaktalar ve ayrıca son yıllarda Samandağ sahillerinde yumurtlamaya gelen dişi deniz kaplumbağaları köpek saldırıları ile parçalanarak ölmektedirler. Bu nedenle yuvalama alanlarında deniz kaplumbağalarını köpek saldırılarından korumak için yerel belediyelere büyük görevler düşmektedir. Deniz kaplumbağalarına yönelik ilk yardım tedavi ve rehabilitasyon faaliyetleri üniversite bünyesindeki Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKİYM) ve Hatay Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Rehabilitasyon Merkezi olmak üzere iki birim halinde Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 7.Bölge Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliği ile yürütülmekte ve tedavi sonrası deniz kaplumbağalarının yüzgeçlerine TR kodlu Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait markalar takarak denize bırakmaktayız. Bugün bıraktığımız kaplumbağalarımıza da Azerbaycan’daki zafer kutlamalarının anısına Zafer,  Vatan, Azerin ve Bayraktar isimlerini verdik ve mavi vatan Akdeniz’deki yaşam ortamlarına Samandağ sahilinden bıraktık.

Etkinliği Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7.Bölge Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar, Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKİYM) Müdürü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şubesi Kırıkhan Şefi Nuri Akın, Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik, Veteriner Fakültesi Öğretim elemanları M. Zeki Yılmaz Deveci ve Aykut Zerek ile Hatay Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Özel Kalemi Dilara Araç ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koruma görevlileri katıldılar.