Prof. Dr. Fuat Sezgin'in İzinde

Üniversitemiz Antakya İlahiyat Topluluğu tarafından Atatürk Konferans Salonda “Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İzinde” adlı panel düzenlendi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan panelin oturum başkanlığını İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kirman yaptı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Kirman: “Fuat Sezgin’in yapmış olduğu çalışmalar, batı dünyasının ortaya attığı din-bilim çatışması algısının İslam dünyasında söz konusu olmadığını ortaya koymuştur. Bir diğer konu olan “Müslümanlar, yapılan tercümelerle yetinmişler, üzerine hiçbir şey koymamışlardır.” algısı da Fuat Sezgin’in yapmış olduğu çalışmalarla tamamen çürümüştür.” dedi.
Panelde ilk sözü, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Bir aldı. Bir, yapmış olduğu sunumda Fuat Sezgin’den önce bilim tarihinde Salih Zeki Bey, Adnan Sayılı gibi isimlerin öneminden bahsetti.
Bir diğer panelist Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçar ise Sezgin’in hayatı, eserleri, çalışmaları ve misyonu ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.
Panel, plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.