Üniversitemiz Tedavileri Tamamlanan Yırtıcı Kuşlar Doğaya Bırakıldı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde hizmet veren Hatay Mustafa Kemal Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi edilen 4 adet kartal ve 1 adet Kızıl Şahin Alahan Köyü ormanlık alanda doğal yaşamlarına tekrar gönderildi. 
Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, 2023 yılında Yaban Hayatı Merkezine toplam 108 yaralı ve hasta yaban hayvanı geldiğini ve yırtıcı kuşlardaki yaralanmaların çoğunlukla kaçak avcılık nedenli ateşli silah yaralanmaları şeklinde, su kuşları ve göçmen kuşların ise göç yorgunluğu ve diğer kronik hastalıklara bağlı nedenler ile Hatay DKMP Şube Müdürlüğü yetkilileri ve duyarlı vatandaşlar tarafından merkeze getirildiğini bildirdi. 
Merkezdeki hayvanların tedavi süreçlerine ilişkin bilgiler veren Altuğ: “2023 yılında 65 adet Yırtıcı kuş (Kartal, Şahin, Baykuş, Doğan, Kerkenez, Atmaca ), 25 adet göçmen ve su kuşu (Leylek, Pelikan, Su çulluğu, Balıkçıl ), 5 adet diğer kuşlar (Kız kuşu, Sülün, Bej tavuk, yalı çapkını) 6 Yırtıcı memeli (Tilki, Çakal ) ve 7 Memeli (Dağ Ceylanı, Karaca, Yedi uyur) olmak üzere toplam 108 yaban hayvanına tedavi ve rehabilite edildi. Tedavi edilen bu hayvanlardan bugün Alahan’da doğaya bırakılan 5 adet yırtıcı kuş ile birlikte 39’unu tekrar doğal yaşamlarına kazandırmış olduk. Ayrıca 6 adet yaban hayvanını da hayvanat bahçesine gönderdik. 3 adet yırtıcı kuşun tedavisi ve rehabilitasyonu yaban hayatı merkezimizde devam etmektedir.” dedi
Bırakma etkinliği Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Hatay şube Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirildi.
Yırtıcı Kuşları Bırakma Etkinliğine Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Turan, Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, DKMP Hatay Şube Müdürü Nuri Akın, DKMP Hatay Şube Müdürlüğü Orman Mühendisleri, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri ve Hatay MKÜ Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi çalışanları katıldılar.