PUBMED - Arayüzü, İçerik ve Erişim Duyurusu

PUBMED - Arayüzü, İçerik ve Erişim Duyurusu

                                                                                  

PubMed, ücretsiz bir biyomedikal veri tabanıdır. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyolojigenetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır.

Sağlık bilimleri konusunda yapılan uluslararası çalışmalar, yayımlanan makaleler, en son gelişmeler de siteden izlenebilmektedir.

30 milyonun üzerinde makaleye ait kaynakça ve özetlerinin tutulduğu, devamlı güncellenen devasa bir veri tabanıdır. Makalelerin tam metin içerikleri PubMed veri tabanında yer almaz, kullanıcıya ilgili yayıncıya ait web bağlantıları sunulur.

 

 

Arama kutusuna istediğimiz araştırma konusunu, örneğin “breast cancer” yazarak, arama kutucuğuna tıkladığımızda Pubmed bize seçtiğimiz konu ile ilgili sonuçları verecektir.

 

 

Ekranın sol kısmında spesifik araştırma yapmak için kullanabileceğimiz filtreler bulunmaktadır. İstediğimiz filtrelemeyi kullanabilir, (makale tipi, erişim durumu, yıl aralığı gibi) ve listede bulunan makaleleri istediğimiz gibi görüntüleyebiliriz.

 

 

Listede çıkan makaleleri incelemek istediğimizde makale ismine tıkladığımızda “abstract” kısmından makalenin özetini görebiliyoruz. Sağ tarafta ise kırmızı kutu ile belirtilen alandan “full text” metnine ulaşabiliyoruz. Giriş kısmında belirttiğimiz gibi makalelerin tam metin içerikleri PubMed veri tabanında yer almaz, kullanıcıya ilgili yayıncıya ait web bağlantıları sunulur. Arama sonucunda “free full text” ücretsiz makale sonuçlarına erişebileceğimiz gibi abonesi olduğumuz veri tabanlarına da yönlendirme söz konusu olacaktır.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta ise ücretsiz erişim olmayan ve abonesi olmadığımız diğer veri tabanlarına da link ile yönlendirme söz konusu olacaktır. Böyle durumlarda makaleyi görüntüleyebilmemiz için bizden ücret talep edilecektir. Filtrelerden “free full text”  filtresini seçseydik Pubmed bize bu makaleyi göstermeyecekti.

 

 

 

 

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi abonesi olduğumuz veri tabanlarına yönlendirme yapılmış ise kurum içinde herhangi bir işlem yapmadan makaleyi görüntüleyebilir ve kaydedebiliriz. Kurum dışında da bu işlemleri yapabilmemiz için ise “Kampüs dışı erişim ayarlarınızı” yapmayı lütfen unutmayınız.

 

Pubmed’e erişim sağlamak ve aramalarınızı yapabilmek için Kütüphane web sayfamızda “Veritabanları” sekmesinin altında yer alan “Açık Erişim” linkine tıklayınız.