Üniversitemiz  2020-21 Eğitim Öğretim Yılı Uluslararası Öğrenci Sınav Başvuruları Devam Ediyor.

HMKÜYÖS-2020 BAŞVURULARI

NOT: Koronavirüs nedeniyle HMKÜYÖS-2020 Sınavı ileri bir tarihe ertelenmiştir. (Sınav Tarihi daha sonra açıklanacaktır)

Üniversitemiz 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Uluslararası Öğrenci Sınavı (HMKÜYÖS-2020) için  başvurular online olarak 2 Mart -  24 Nisan 2020 tarihleri arasında alınacağı daha önce belirtilmişti.  Koronavirüs nedeniyle başvurular 26 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

ONLİNE BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER;

  • Pasaport veya Nüfus Cüzdanı,

  • 1 Adet fotoğraf,

  • Banka Dekontu  (Sınav ücreti 50 TL olup, Halkbank Uydu Şubesi. IBAN: TR65 0001 2001 5120 0004 0000 88 numarasına yatırılacaktır)

 

ONLİNE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

NOT: Diploma Puanıyla alım yapılmayacaktır.

 

HMKÜYÖS-2020 KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

 

TERCİH BAŞVURULARI 

  1. Tercih başvuruları https://obs.mku.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_yabanci_login.aspx internet adresi üzerinden online olarak alınacaktır.
  2. Diğer üniversitelerin YÖS sonuçlarıda kabul edilecektir.
  3. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 6287 sayılı Kanunla değişik 45/f maddesi ve Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar uyarınca yurtdışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvurma imkanı bulunan, Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarına verilen Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge (mavi kart) sahibi olduğunu belgeleyen adaylar ile 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam ederek ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayan veya lise eğitimlerinin tamamını yurt dışındaki liselerde (KKTC liseleri hariç) gören T.C uyruğunda bulunanlar ve uyruğundan biri T.C olan çift uyruklu adaylara tanınan % 10’luk kontenjanın dolması nedeniyle öğretmenlik ile ilgili programlara tercih edemeyeceklerdir. Anılan bölümlere tercih ettiği sonradan anlaşılan adayların kayıtları yapılmış olsa bile silinecektir.
  4. Tercih sonuçlarının değerlendirmesi sonucunda kontenjan sayısı kadar asil ve yedek aday belirlenecek olup sonuçlar https://obs.mku.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_yabanci_login.aspx internet adresi üzerinden ilan edilecektir.
  5. Yerleşen adayların e-posta adreslerine başvuru sonuçları ve kabul mektupları gönderilecektir.

HMKÜYÖS-2020 AKADEMİK TAKVİM İÇİN TIKLAYINIZ.

Milli Eğitim Müd. Toplantı Salonunda yapılan SUNUM için Tıklayınız