Neden HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ


1992 yılında kurulan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, bugün 12 fakülte, 6 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 3 enstitü 25 bini aşkın öğrencisiyle eğitim öğretim faaliyetlerini sağlam adımlarla sürdürüyor.
 


 

Üniversitemiz donanımlı ve dinamik akademik kadrosu ile evrensel ölçütlerde kaliteli eğitim anlayışına sahiptir.
 


 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Merkez Kütüphane, bilgi çağının gerektirdiği modern ve fonksiyonel bir yapıda olup 40.079 basılı kitap, 198.431 elektronik kitap, abonelik veya bağış yoluyla kütüphaneye ulaşan 550 adet dergi, 1450 adet tez ile hizmet sunmaktadır. 2017 yılında 25 veri tabanında 53.791 elektronik dergiye tam metin erişim sağlanmaya başlanmıştır. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Merkez Kütüphanede kurulan internet salonu öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Kampüsün her noktasında sınırsız internet hizmeti verilmektedir.


 

Ulusal ve uluslararası toplantılara ev sahipliği yapabilecek konferans salonlarında sempozyum, konferans, panel, anma törenleri, dinletiler, tiyatro oyunları ve film gösterimleri organize edilmektedir.

 


 

Öğrencilerimizin fiziksel ve bedensel gelişimlerini arttırmak amacıyla 2 adet kapalı spor salonu, 1 adet olimpik yüzme havuzu, 1 adet jimnastik salonu, 1 adet halı saha, 2 adet basketbol sahası, 3 adet tenis kortu ve 1 adet plaj voleybol sahası yeniden düzenleyerek öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.
 


 

Tayfur Sökmen Kampüsü içerisinde ve çevresinde YURTKUR’a bağlı faaliyet gösteren 2376, 1050 ve 312 kişi kapasiteli 3 adet kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Erkek öğrencilerimiz için de kampüs civarında yine YURTKUR’a bağlı faaliyet gösteren 782, 554 ve 245 kişi kapasiteli üç ayrı erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca Yayladağı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunun bulunduğu Yayladağı ilçesinde de 111 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bunun dışında özel teşebbüs sonucu oluşturulan öğrenci apartları sayesinde öğrencilerimiz barınma ihtiyaçlarını giderme imkanı bulmaktadır.
Öğrencilerimizin sağlıklı, doğru beslenmelerine katkıda bulunmak üzere uzman personel tarafından mevsimine göre, kalori ve besin değerleri hesaplanarak öğlen ve akşam öğünlerinde yemek hizmeti verilmektedir. Merkez yerleşke ve diğer birimlerin tümünde öğrencilerin ihtiyacını giderebilecek denetim komisyonu tarafından periyodik olarak denetlenen kantin ve kafeteryalar hizmet vermektedir.Üniversitemiz tarafından ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere yemek bursu sağlanmaktadır. Ayrıca Hatay Mustafa Kemal Üniversitesindeki tüm birimlerde öğrencilere kısmi zamanlı çalışma imkanı sağlanmakta ve bu yolla ihtiyaç sahibi öğrencilerimize kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme olanağı sunulmaktadır.


   

Öğrencilerimiz gereksinimlerini kampüs içerisinde bulunan restorant, kafeterya, pastane, banka, PTT, kuaför, kırtasiye ve market gibi işletmelerden giderebilmektedir.