Neden HATAY

Asırlardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Hatay, muhteşem doğası, zengin mutfağı, kadim tarihi ile kentte yaşayan insanları kucaklıyor.


Sergilenen eserlerin sayısı ve büyüklüğü bakımından dünyanın sayılı arkeoloji müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi, ülkemiz sınırları içinde bulunan en eski cami olan Habibi Neccar Camii ve dünyanın ilk kiliselerinden biri olarak kabul edilen St. Pierre Kilisesi, şehrin kıymetli manevi yapıları olarak göze çarpıyor.


Yeşilliklerin içinden akan, buz gibi berrak sularıyla meşhur Harbiye, doğal şelaleleri, lokantaları ve eğlence yerleri ile hem yemek yemek hem de serinlemek isteyenlerin farklı seçenekleri bir arada bulabileceği önemli bir mesire yeri olarak biliniyor. Ayrıca Samandağ rotasında bulunan Titus Tüneli, Beşikli Mağara, St. Simon Manastırı ve bin yıllık Musa Ağacı bölgenin görülmesi gereken tarihi değerleri arasında yer alıyor.      


UNESCO tarafından “Gastronomi Şehri” unvanına sahip Hatay mutfağı dünyanın hiçbir yerinde tadamayacağınız lezzetleri sunuyor. Enfes peyniriyle künefe, tepsi kebabı, humus, kağıt kebabı, Hatay içli köfte de dâhil 600 çeşit yöresel lezzeti ziyaretçilerine sunuyor. Hatay’ın eski konaklarına kurulmuş olan sayısız farklı restoran seçeneği, mistik havasıyla ve geleneksel servisleriyle ziyaretçilerini bekliyor. 


EXPO 2021, Medeniyetler Bahçesi temasıyla Hatay'da....  Türkiye'nin tarımsal değeri en yüksek ova olan Amik Ovası'na, iklimi ve diğer doğal koşulları sayesinde ürün deseninde çeşitliliğe sahip olan Hatay, 300 dönümlük bir arazi üzerinde botanik bahçeleri kurularak katılımcı ülkelerin altı ay boyunca ürünlerinin sergileneceği EXPO 2021 ile birçok ülkeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 


Hatay, ekonomik, güvenli ve öğrenci dostu bir şehir olarak öğrencileri bekliyor.