Üniversitemizde 15 Temmuz Etkinlikleri Sona Erdi

Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında gerçekleşen etkinlikler tamamlandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. Yıldönümünde Antakya Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından Demokrasi ve Milli Birlik Günü Konseri gerçekleştirildi. Konserin şefliğini Antakya Devlet Konservatuvarı Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin yaptı. Konserde Hicaz Taksim, Hicaz Peşrev, Serhat Türküsü, Plevne Marşı, Türkiyem, Sevenle Sevgili, Kerimoğlu Zeybeği, Melullenme Deli Gönlüm, Memedim ve 15 Temmuz Demokrasi Marşı icra edilerek izleyicilerin beğenisine sunuldu.

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında Fen Edebiyat Fakültesi Atatürk Konferans Salonunda Türkiye'de Demokrasi Süreci 15 Temmuz adlı panel düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü İletişim Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Özden Toprak yaparken Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu ve Doç. Dr. Sacit Uğuz panele konuşmacı olarak katıldı. Panelde Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu Türkiye’nin Çağdaşlaşma Yolunda Çileli Bir İlerleyiş ve Ödenen Bedeller konulu sunumu gerçekleştirdi. Doç. Dr. Sacit Uğuz ise 15 Temmuz’un Tarihsel Arka Planı konulu sunumunu yaptı.

Bu kapsamda üniversitemizde online sergilerde gerçekleşti. Güzel Sanatlar Fakültesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü adlı jürili karma sanal sergi düzenledi. Küratörlüğünü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Karakelle ve İletişim Fakültesi öğretim elemanı Dr. Öğretim Üyesi Özden Toprak’ın gerçekleştirdiği 15 Temmuz kadın şehit ve gazileri anısına Ulusal Davetli Geleneksel Türk Sanatları Grup Sergisi online olarak ziyarete açıldı.

Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı da hain gecede çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergiyi online olarak ziyarete açtı.