Felçli Hasta Sağlığına Kavuştu

37 Yaşındaki Hasta İlk Kez Uygulanan Tedavi İle Yeniden Konuşmaya Başladı

Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisine konuşamama, sağ kol ve bacakta tam kuvvet kaybı şikayeti ile uyuklama halinde getirilen 37 yaşındaki kadın hasta, Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Murat Güntel ve Araştırma Görevlisi Dr. Dilan Selçuk’un Üniversite Hastanesi Nöroloji Servisi’nde ilk kez uyguladığı pıhtı çözücü tedavi ile yeniden konuşmaya başladı.

Dr. Murat Güntel ve Dr. Dilan Selçuk, hastanın konuşamama, sağ kol ve bacakta tam güç kaybı ile uykuya meyilli bir şekilde, yakınları tarafından acil servise getirildiğini, hastanın şikayetlerinin başlangıcından itibaren 3. saatte pıhtı çözücü tedaviye başladıklarını, hastanın tedaviye yanıt vermesiyle birlikte konuşma fonksiyonunun tam olarak geri döndüğünü, sağ bacak kuvvet kaybının ise tama yakın düzeldiğini ve hastayı tam olarak bilinçli bir şekilde taburcu ettiklerini vurguladılar. Konuşmasını yeniden kazanan ve felci büyük ölçüde düzelen hastanın, takip ve tedavileri halen Dr. Güntel ve Dr. Selçuk tarafından sürdürülmektedir.

Trombolitik (pıhtı çözücü) tedavinin erken uygulanması ile hastaların geri dönüşümsüz bir sürece girmesinin engellenebileceğini ve hayata tutunmasının sağlanabileceğini belirten Dr. Güntel ve Dr. Selçuk, inme hastalarında ilk saatlerin çok önem taşıdığını, pıhtı çözücü bu tedavinin ilk 4 buçuk saatte uygulanması halinde hastaların çok büyük ölçüde yarar görebileceklerini vurguladılar.

Kollarda ve bacaklarda olan kuvvet kaybı, konuşma ve görme bozuklukları, dilde ağırlaşma, uyuşma, karıncalanma veya hissetmeme gibi duyusal yakınmalar; baş dönmesi-dengesizlik gibi şikayetlerin inme ile ilişkili olabileceğini belirten Dr. Güntel ve Dr. Selçuk, bu tarz şikayetleri olan hastaların en kısa sürede acil servislere başvurmaları gerektiğini, gecikilen her dakikada 2 milyon nöron (sinir hücresi) kaybedilebildiğini, beyin damarlarını tıkayan pıhtının erken dönemde (ilk 4 buçuk saatte) açılması ile felcin, konuşma bozukluğunun ve diğer belirtilerin düzelme şansı olduğunu ifade ettiler.