14. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Okulu-HATAY

Kongre Yoğun Katılımla Gerçekleşti

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü, Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği ve Anadolu Gastroenterohepatoloji ve İç Hastalıkları Derneği tarafından organize edilen 14. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Okulu-HATAY konulu kongre, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Kaya ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yusuf Önlen’in katılımıyla 29-30 Eylül 2017 tarihlerinde Anemon Otelde gerçekleştirildi.

Kongrenin açılışında kısa bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya bu tür bilimsel etkinliklerin sayısının artması gerektiğini söyledi. Barış, hoşgörü ve kardeşlik ikliminin hakim olduğu Hatay’ın Suriye savaşından kaynaklanan bir imaj kaybına uğradığını, bu tür etkinliklerin bozulan imaja olumlu katkı yapacağını belirtti.

Mustafa Kemal Üniversitesi Gastroenteroloji BD başkanı ve aynı zamanda düzenleme komitesi başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Demir, toplantının 200’e yakın katılımcı ile gerçekleştirildiğini belirtti.

   

28 üniversiteden alanlarında uzman ve deneyimli 86 gastroenteroloğun görüş aktardığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Demir, yaklaşık bir buçuk gün süren toplantıda 8 panel, 3 konferans, 3 uydu sempozyumunun gerçekleştiğini belirterek, sindirim sistemi ile ilgili birçok güncel konuların tartışıldığını ifade etti.

Hatay ilimizde de önemli sağlık problemi olan hepatit B, hepatit C, karaciğer sirozu, inflamatuar barsak hastalıkları ve gastroözofagial reflü hastalığı ile ilgili kapsamlı görüşlerin bildirildiğini dile getirdi.