Sezaryen Oranlarını Tartışıldı

Kadın Doğum Uzmanları Artan Sezeryan Oranlarının Nasıl Azaltılacağını Konuştu

Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi İşbirliğinde “ Gebe Takibi ve Doğumda Kadın Doğum Uzmanlarının Rolü: Sezeryan Oranlarını Nasıl Azaltırız? “ konulu sempozyum düzenlendi.

Sempozyumun açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Kaya bu tür toplantıların Hatay’da düzenlenmesinin önemini vurgulayarak, toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Rektörümüz Kaya Suriye de yaşanan savaş nedeniyle, ülke genelinde ve Hatay’da sosyal yaşamın sıkıntılı olduğu yönünde bir algı oluştuğunu, bu durumun da Hatay’ın özellikle turizm gelirlerine zarar verdiğini söyledi. Prof. Dr. Hasan Kaya toplantıya Hatay dışından katılan öğretim üyelerinden,  geldikleri yerlerdeki çevrelerine Hatay’daki yaşamın normal olduğunu iletmelerini rica etti.

   

Savon Otelde Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümlerinden öğretim üyelerinin katıldığı sempozyumda, son yıllarda dünya genelinde ve özellikle ülkemizde giderek artan sezaryen oranlarının, anne-bebek sağlığı üzerine olumsuz etkileri ortaya konuldu. Sempozyumun öğleden sonraki oturumlarında ise sezaryen oranlarının artış nedenleri ve makul sınırlara çekilmesi için çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Yüksek katılımın olduğu ve kadın doğum uzmanları ile ebelerin katıldığı sempozyum’da Üniversitemizden öğretim üyeleri Doç. Dr. Kenan Dolapçıoğlu, Doç. Dr. Ayşe Güler Okyay, Yrd. Doç. Dr. Oya Soylu Karapınar ve Doç. Dr. Arif Güngören, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinden öğretim üyeleri Prof. Dr. A. Serhan Cevrioğlu, Prof. Dr. Selçuk Özden, Prof. Dr. Orhan Ünal, Doç. Dr. Nermin Akdemir ve Yrd. Doç. Dr. Hilal Yuvacı, görev aldılar.