Farabi Değişim Programı Bilgilendirme Semineri

Öğrencilere Programla İlgili Detaylı Bilgiler Verildi

Üniversitemiz Farabi Değişim Programı Kurum Koordinatörlüğü tarafından Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk konferans salonunda Farabi Değişim Programı öğrenci bilgilendirme semineri düzenlendi.

Farabi Şefi Semra Bilsel  düzenlenen seminerle ilgili şunları söyledi: “Mustafa Kemal Üniversitesinin Türkiye’nin gerek tarihi dokusu gerekse coğrafi konumu nedeniyle en önemli şehirlerinden biri olan HATAY’A ve sizleri kalitesi Yüksek Üniversitemizde ağırlamaktan gurur duyacağız. Hayatın her alanında olduğu gibi bilimde ve bilim kuşağının içerisindeki paydaşlarda meydana gelmekte olan değişim ve gelişim durağan bakış açısını önlemekte ve sunduğu yeniliklerle ideal hedeflere Üniversitemizi götürmektedir. ” dedi.

Seminerde konuşan Farabi Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Volkan Kılıç, yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değiştirme programı olan Farabi’nin öncelikli ve temel amacının, üniversiteler arası etkileşimi arttırmak bilimsel, sosyal ve kültürel köprüler kurmak ve bu doğrultuda öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğini teşvik etmek olduğunu belirtti.  Farabi’nin eğitim ve öğretimin temeline ilişkin yegane felsefesi olan “mutluluğu bulmak ve insanı içinde yaşadığı topluma yararlı hale getirmek” ilkesini kılavuz ve amaç olarak benimseyen Farabi Değişim Programının, öğrencilerimize bilgiyi arama, hayata aktarma ve paylaşımı konusunda yardımcı olmayı hedeflediğini ifade etti.

   

Farabi Değişim Programının akademik, sosyal ve kültürel gelişimin en önemli unsurlarından biri olduğunu belirten Kılıç: “ Erdemlerin en büyüğü bilimdir.” Sözünden yola çıkan Büyük Türk Bilgini Farabi, ki biliyorsunuz bu değişim programı adını buradan almıştır, hayatı boyunca değişik ilim merkezlerini gezerek, bilim tarihine önemli katkılarda bulunmuş, yazdığı önemli eserler ve bilimsel fikirlerle insanlığa ışık tutmuştur. Farabi bir çeşit bilim elçisi olarak Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi önemli zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. İşte sizlerde bir bakıma Üniversitenizi temsil eden Farabi elçilerisiniz. Mustafa Kemal Üniversitesinde geldiğiniz üniversiteyi en iyi şekilde temsil edeceğinizin ve bilgi becerilerinizi bu süre içinde daha da ileriye taşıyacağınız inancı ve beklentisi içindeyiz.” dedi.

Seminer toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.