MKÜ’de Zeytin ve Zeytinyağı Konuşuldu

Sektörünün Sorunları Ele Alındı

Üniversitemiz Rektörlük senato salonunda “Zeytin ve Zeytinyağı Özelinde Hatay İli Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği” konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Kaya, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygun, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Kılınç,  Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Altınözü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, DOĞAKA, ve Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi Müdürlüğü, Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama ve Araştırma Müdürlüğü, Bitki Sağlığı Kliniği Müdürlüğü, Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü ile zeytinyağı üreticileri katıldı.

Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Akın Yakan’ın sunumu ile başlayan toplantıda Hatay ili zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunları ele alındı.

Yılda yaklaşık 150 bin ton zeytin üretimi olan ilimizde zeytine ilişkin en önemli sorunların; üretime ilişkin kalite problemi, yıllara göre değişen ürün miktarı, zeytin karasuyu, prina değerlendirme sorunu, yurtiçi ve yurtdışı markalaşma sorunu, coğrafi işaret tescilinin yapılmamış olmasının yanı sıra tanıtım eksikliği sorunu olduğu vurgulandı.

Toplantıda tüm paydaşların ortak sorun olarak gördüğü bu sorunların çözümü için başlangıç olarak ‘’Coğrafi İşaret Tescili’’ almak amacıyla bir proje hazırlanmasına karar verildi. Bu çerçevede başta Üniversitemiz olmak üzere kamu paydaşlarının tamamının bahsedilen projeye destek olabilecekleri belirtildi.

Toplantı Altınözü Kaymakamı Bülent Uygunun 21- 23 Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek olan zeytin festivaline toplantıya katılanları davet etmesi ile sona erdi.