14/06/2016 4. Yönetim Kurulu Toplantısı

  DOĞAKA'dan Sayın ERDAL İlbay'ın Sunumuyla başlayan , 14/06/2016 tarihinde yapılan,4.MÜSİGEM  Yönetim Kurulu Toplantısına   Prof. Dr. Mahmut Keskin, Prof.Dr. Mehmet Özbirecikli,Yrd.Doç.Dr Alpagot Yavuz,Uzman Serbay Bucak,Uzman Seher Mısırlıoğlu, Sayın ;Tahsin Kababali (OSB),Hüseyin Yalçın Coşkun (TMMOB) katıldı.

 Sayın Erdal İLBAY Hazine Bakanlığından aktarılan  DOĞAKA hibe bütçesinin, açılan çağrılarla Endüstri bölgelerine ,Teknoloji geliştirme bölgelerine Küçük Sanayi Sitelerine ,Organize Sanayi Bölgelerine aktarılması gerektiğini dile getirdi.

İlçe çalıştayları,TÜİK bilgileri ,Bölgenin potansiyeline yönelik çalışmaları istatistiki olarak sunan ERDAL İLBAY Sürdürülebilir girişimcilik ve yenilikçilik destekleri ile birlikte Tüm proje teklif çağrıları kapsamında 2010-20145 yılları arasında 128 Milyon 800 bin TL tutarında destek programı ilan edildiğini bildirdi.

Bölgenin ihtiyaçları ile örtüşen çalışmaların yapılmasını ve Hatay'nın sektörel bazda Turizm , Ayakkabbıcılık, Mobilya ve Tarım konusunda destek almaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

  Turizm alanında altyapının geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu, Tarım alanında çalışan ,sahada araştırma yapan hocalarımızın bilgi birikimlerinden faydalanılarak bir yol haritası ile devam edilebileceği bildirildi. Bu alanda Girişimcilik önderlerine ihtiyaç duyulduğu konusuna değinildi.

Teknik destek programı kapsamında projeler yapılıp Ayakkabı sektöründeki ihtiyaç duyan firmaları Profesyonel kişilerle bir araya getirilebileceği düşünüldü.

Girişimcilik kursları ile ilgili KOSGEB ile bir protokol imzalanmasının uygunluğu dile getirildi.

 

Üniversitenin tespit edeceği az sayıdaki profesyonel olarak çalışacak firmalara odaklanması gerektiğini bunların çoğunun OSB veya yakınında faaliyet gösteren firmalar olduğu bildirildi.

 

Ar-Ge ‘nin sonuç alacağı en önemli birimlerden birinin bilişim sektörü ve Yenilenebilir Enerji  olduğu ortak girişim projeleriyle bazı durumların fırsata dönüştürülebileceği önerisinde bulunuldu.

Başarılı sektörleri başarılı olabilecek sektörlerle bir araya getirmenin önemi vurgulandı.