Hoşgörü ve Bilimin Adresine Hoşgeldiniz...

harç

S. Katkı payı ücretlerini (öğrenci harçlarını) kim belirliyor?
C.
Katkı payı her yıl Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. İlgili Üniversite Yönetim Kurulu bunun sadece normal öğretim katkı paylarını en fazla % 30 artırmaya yetkilidir. Katkı kredisinden yararlanan öğrenciler sadece %30 artırılan harcı öderler.

S. Katkı payında farklılıklar var mı?
C. 
Fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokul ve devlet konservatuarı bölüm/programlarına göre katkı payı ayrı, ayrı Bakanlar Kurulunca belirlenmektedir.

S. Öğrenciler  Katkı paylarını  ne zaman öderler ? 
C. Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenir. İlk taksit eğitim öğretim yılı başında kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise ikinci  Yarıyıl başında kayıt yenilenirken ödenir.   

S. Katkı payı zamanında ödenmezse ne olur?
C.
Katkı payı zamanında ödenmezse öğrenci kayıt yaptıramaz ve o yarıyıl öğrenim hakkını kaybeder.

S. Herhangi bir nedenle öğrencilerin kaydının silindiği durumlarda, katkı payı geri ödenir mi?
C. Bakanlar Kurulu katkı payları uygulama esasının 20. maddesi gereğince Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanarak kayıt yaptırıp kendi isteği ile kaydını sildiren veya okul değiştiren öğrencilerin katkı payı ücretleri geri ödenmez.

S. Kaydını donduran öğrenciler katkı payı yatırır mı?
C.
 Kayıt dondurulan süre ile ilgili olarak daha önce ödenmiş olan öğrenim ücretleri varsa bu miktar iade edilmez. Ödememişse ödemesi gerekmez. Öğrenci yıllık kayıt dondurma yapmış ise takip eden yarıyılda ikinci taksit katkı payını ödemez.
 
S. Katkı kredisi çıkan öğrenciler katkı payı yatırır mı?
C
Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmekte olan katkı kredisini almaya hak kazanan öğrencilerin alması kesinleştiği takdirde katkı payını ödemezler. (Üniversite tarafından arttırılan oranı öderler) 
 
S. İkinci yarı yıl  katkı payı hangi durumlarda  alınmaz.?
C. Mezuniyet veya staj durumunda olup da, öğrenimleri bir yıl sonraya sarkan öğrencilerden ilk yarı yılda mezun olmaları durumunda ikinci yarı yıl için katkı payı alınmaz.
 
S. Lisansüstü öğrenim yapan araştırma görevlilerinden öğrenci katkı payı alınır mı ?
C. Lisansüstü öğrenim yapan araştırma görevlilerinden öğrenci katkı payı alınmaz  (ancak vakıf üniversitelerinde çalışıp Devlet üniversitelerinde lisansüstü eğitim yapan öğrenciler ile ikinci öğretimde lisansüstü eğitim yapan öğrenciler katkı payı öderler ).
 
S. İkinci Öğretim Öğrencileri Katkı Kredi alabilir mi?
C. İkinci Öğretim Öğrencilerine Öğrenim ücreti Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca kredi olarak verilmez.
 
S. İkinci Öğretim Öğrencileri hangi durumda birinci öğretim öğrencilerinin ödedikleri katkı payını öderler? 
C. Hazırlık sınıfı hariç, bulundukları sınıfın bütün derslerini vermek ve bulundukları sınıf mevcudunun ilk yüzde on’una girmek suretiyle bir sonraki dönemde normal örgün öğretim öğrencilerinin ödeyecekleri öğrenci katkı payı kadar miktarı öğrenim ücreti olarak öderler.

Mustafa Kemal Üniversitesi BAUM 2013